top of page

Największy cmentarz w Polsce

Cmentarze to miejsca, które pełnią nie tylko rolę pamięci i spokoju dla zmarłych, ale również stanowią ważny element historii, kultury i tożsamości narodowej. W Polsce, jak i na całym świecie, można znaleźć cmentarze o imponujących rozmiarach, które nie tylko zadziwiają swoją powierzchnią, ale także znaczeniem, które niosą.


W artykule przyjrzymy się, jakie są największe cmentarze w Polsce, omówimy, który z nich zajmuje pierwsze miejsce pod względem wielkości, a także przeniesiemy się na chwilę do Europy i świata, by poznać cmentarze o globalnym rozmachu. Zastanowimy się, co sprawia, że cmentarze te są tak wyjątkowe, jaką mają historię i dlaczego przyciągają tyle uwagi. Dowiemy się, który cmentarz w Polsce zajmuje trzecie miejsce pod względem powierzchni w Europie i jaki jest największy cmentarz na świecie.


Spis treści:


Największe cmentarze w Polsce


Cmentarz Rakowicki W Krakowie
Cmentarz Rakowicki W Krakowie*

Największe cmentarze w Polsce znajdują się między innymi w Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu, jednak największa nekropolia mieści się w Szczecinie.


W Krakowie jednym z największych cmentarzy jest Cmentarz Rakowicki, zajmujący obecnie 42 hektary. Spoczywają tam uczestnicy powstania listopadowego i styczniowego, a także żołnierze z czasów obu wojen światowych.


Warszawskie Powązki, również zaliczane do największych cmentarzy w kraju, były wielokrotnie rozbudowywane. Z pierwotnej powierzchni przekraczającej 2 hektary w 1790 roku nekropolia rozrosła się do 43 hektarów. Spoczywa tam około miliona osób, w tym żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, a także wybitni pisarze, duchowni, naukowcy oraz artyści.


W Poznaniu największą nekropolią jest Cmentarz Miłostowo o powierzchni 99 hektarów, położony we wschodniej części miasta, otwarty w 1943 roku. Równie ważnym miejscem jest Cmentarz Junikowo, który zajmuje niemal 93 hektary i od momentu otwarcia w 1948 roku jest miejscem pochówku największej liczby osób w Poznaniu.


Drugim największym cmentarzem w Polsce jest Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie, który rozciąga się na powierzchni 143 hektarów. Jednak największą nekropolią w kraju pozostaje Cmentarz Centralny w Szczecinie, który zajmuje aż 173 hektary. Ta ogromna szczecińska nekropolia plasuje się również w czołówce największych cmentarzy w Europie, ustępując jedynie cmentarzowi w Brookwood w Wielkiej Brytanii oraz nekropolii w Hamburgu w Niemczech.


 

Chciałbyś upamiętnić bliską osobę w sposób, który łączy elegancję, trwałość i szlachetny charakter? Nagrobki granitowe to wybór, który od lat symbolizuje godność i prestiż.


 

Największy cmentarz w Polsce


Cmentarz Centralny w Szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie* jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w Polsce i trzecia pod względem wielkości w Europie. Oficjalnie otwarty 6 grudnia 1901 roku, powstał na wzór cmentarzy w Hamburgu i Wiedniu. Największy cmentarz w Polsce zajmuje imponującą powierzchnię 172,33 hektara, na której spoczęło już ponad 300 tysięcy osób. Oprócz swojej funkcji jako miejsce pochówku, jest także jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych w Szczecinie, pełnym różnorodnej flory i fauny. Szczecinianie często odwiedzają cmentarz nie tylko w celach związanych z pamięcią o zmarłych, ale także jako miejsce spacerów i rekreacji.


Układ cmentarza obejmuje sieć dróg o łącznej długości ponad 70 kilometrów, co odpowiada dystansowi dzielącemu Kraków od Katowic. Ze względu na jego rozległość, zwiedzanie całego obszaru w ciągu jednego dnia jest trudne. Aby ułatwić odkrywanie najważniejszych punktów nekropolii, wyznaczono historyczny trakt spacerowy, który prowadzi przez 21 stacji. Pokonanie tej trasy zajmuje około dwóch godzin.


Na szlaku znajdują się liczne pomniki, zarówno poświęcone indywidualnym osobom, jak i te upamiętniające istotne wydarzenia historyczne. Zwiedzający mogą poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca, gdzie nagrobki przypominają o przemijaniu, a otaczająca przyroda wprowadza wrażenie ciągłości życia. Na cmentarzu można również podziwiać wiele artystycznych dzieł sztuki nagrobnej, które dodatkowo podkreślają jego unikalny charakter.


Największy cmentarz w Europie


Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu
Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu*

Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu to największa nekropolia w Europie, zajmująca imponującą powierzchnię około 400 hektarów. Założony w 1877 roku, pełni nie tylko funkcję miejsca pochówku, ale również największego zielonego terenu w Hamburgu, znanego z malowniczych alei, rozłożystych drzew, stawów i potoków. Dzięki temu jego charakter przypomina bardziej park niż tradycyjny cmentarz. Ta wyjątkowa atmosfera sprawia, że mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają go również w celach rekreacyjnych.


Na terenie cmentarza znajduje się około 256 tysięcy grobów, a od momentu jego powstania przeprowadzono tam około 1,5 miliona pochówków. Największy cmentarz w Europie jest miejscem spoczynku osób różnych wyznań, pochodzenia i tradycji, co nadaje mu uniwersalny charakter. Znajdziemy tam między innymi Polską Kwaterę Wojenną z lat 1939–1945, cmentarz żydowski, a także groby ofiar obu wojen światowych oraz wielu wybitnych postaci ze świata polityki i kultury.


Ohlsdorf słynie także z licznych kaplic, pomników i mauzoleów, a jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych elementów są pomniki aniołów zdobiące groby. Jego parkowy charakter i spokojna atmosfera sprawiają, że największy cmentarz w Europie jest nie tylko miejscem pamięci, ale również przestrzenią kontemplacji i odpoczynku.


Największy cmentarz na świecie


Wadi us-Salaam
Wadi us-Salaam*

Wadi us-Salaam, położony w irackim mieście an-Nadżaf, to największy cmentarz na świecie, zajmujący powierzchnię aż 600 hektarów. Jest to miejsce szczególnie ważne dla muzułmanów, a zwłaszcza dla szyitów, którzy licznie pielgrzymują do tej nekropolii. Wierzy się, że spoczywają tam Ali - pierwszy imam szyicki . Nekropolia powstała około 1400 lat temu, kiedy to pierwszy imam szyitów miał wybrać to miejsce jako swoje miejsce spoczynku, aby uniemożliwić zbezczeszczenie jego ciała.


Lokalizacja ta szybko zyskała znaczenie duchowe, a ludzie zaczęli pragnąć pochówku w pobliżu duchownego, który według legendy miał moc wstawiania się za zmarłymi. W wyniku tego dziś Wadi us-Salaam jest miejscem spoczynku około 8 milionów osób, z około 2 milionami widocznych grobów. Cmentarz, będący również miejscem kultu religijnego, przyciąga każdego roku około 8 milionów odwiedzających.


Wadi us-Salaam jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie historyczne i kulturowe. Nekropolia pozostaje nie tylko miejscem pochówku, ale również symbolem wiary i tradycji, gromadząc wokół siebie miliony pielgrzymów oraz osób, które pragną być pochowane w tym świętym miejscu.


 

Nagrobki granitowe KRES łączą elegancję i trwałość z wyjątkowo korzystną ceną. Dzięki montażowi na terenie całej Polski oferujemy najlepsze warunki na rynku!

















Zdjęcie oryginalne. Autor: Scotch Mist


Zdjęcie oryginalne. Autor: Zala


Zdjęcie oryginalne. Autor: NordNordWest


Zdjęcie oryginalne. Autor: Mohammad Reza Jofar

Licencja: Creative Commons Attribution 4.0 International license

 
 
 

Comments


bottom of page